Eki 24, 2010 | Kategori: Yaşam | 0 Yorum

Neriman Köksal’ı Vefatının 11. Yılında Saygıyla Anıyoruz

1928 İstanbul doğumlu olan Neriman Köksal Türk sinemasının en değerli isimlerindendi. Birçok filmde oynayan sanatçı 24 Ekim 1999 tarihinde kanser hastalığına yenik düşüp vefat etmiştir. Vefatının 11. yılında Türkiye’nin en sevilen kadın sanatçısı olan Neriman Köksal’ı saygı ile anıyoruz.

İşte Neriman Köksal’ın kısaca hayatı…

Neriman Köksal, 17 Mart 1928 İstanbul’da doğdu. Türk sinemasının ilk ve en uzun süreli vamp kadını olarak kabul edilmektedir. Gerçek adı Hatice Kökçü’dür. Farsca yiğit, cesur anlamina gelen Neriman ismini sahne adı olarak kullanmıştır. Fosforlu Cevriyem isimli filmde elde ettiği başarı nedeniyle Fosforlu lakabıyla da anılır. 20li yaşlarının ilk yarısında İstiklal Caddesi’nde yürürken Metin Erksan tarafından keşfedildi. O dönem Edebiyat Fakülkesi Arkeoloji Bölümü”nde öğrenci olan Erksan, bu boylu poslu alımlı kadını tam da o sırada çekeceği Çete adlı film için kadın oyuncu arayan ağabeyi, yönetmen Çetin Karamanbey’e de götürdü. “Çete” filmindeki Rus prensesi Nina rolü ile sinemaya adım atan Neriman Köksal asıl ününü, Fosforlu Cevriye (1959) filmi ile elde etti. Neriman Köksal?ın Fosforlu Cevriye?de, iri-kıyım yapısıyla erkeklere posta koyan, argo konuşan, külhanbeyi, erkeksi-kadın imgesini başarıyla canladırması, sonraki dönemlerde Türk Sinemasında erkeksi-kadın imgesinin uzun yıllar sürecek bir modaya dönüşmesine de öncülük etmiştir.

Sanatçı, 1999 yılında Mustafa Volkan Öylek’in 9 yaşındaki kızı Nazlı Buse Öylek’i mahkeme kararı ile evlat edindi. Sanatçı aynı yıl 24 Ekim 1999’da 71 yaşında hayata gözlerini yumdu. Son günlerinde en çok sarfettiği cümlesi: “Ölmek istiyorum, dayanamıyorum artık.” idi.

Yorumlayın!